UltraVit One Daily 50+ 60 tab.

Kofeinas: privalumai, trūkumai, vartojimas

 

Tam kad tapti budresniam, mes jau iš įpročio imame stiprų arbatos arba kavos puodelį. Efektas pasiekiamas dėka gėrimuose esančios medžiagos – kofeino.

Kas yra kofeinas?

Kofeinas tai alkaloidas, kuris yra arbatos lapų sudėtyje (iki 4%), kavos sėklose (iki 2%), kolos riešutuose (iki 6%), kakavos pupelėse (iki 4%).

Kaip matome šita medžiaga gamtoje yra plačiai paplitusi. Medicinos tikslams kofeiną gauna sintetiniu būdu.

Iš medicinos pusės kofeinas – tai klasikinis psichiškai motorinis stimuliatorius, kuris:

  • įtakoja nervų sistemą;
  • mažina nuovargio jausmą;
  • didina psichinį aktyvumą.

Kofeino poveikis nervų sistemai

Kofeino „sujaudinamas“ poveikis yra susijęs su jo galimybe blokuoti centrinės nervų sistemos adrenaliną stabdančius mediatoriaus receptorius. Kofeinas sumažina nervų ląstelių jautrumą adrenalinui ir tokiu būdu sukelia jaudinantį poveikį.

Kofeinas taip pat turi galimybę suteikti ir tiesioginį jaudinantį poveikį. Kaip ir kiti metiloksantinai (methylxanthin), jis blokuoja fermentą, kuris riboja nervinių impulsų perdavimą ląstelei, todėl bet koks jaudinantis signalas pradeda veikti nervų ląsteles stipriau.

Mūsų amžiaus pradžioje kofeinas buvo naudojamas didelėmis dozėmis psichinių ligonių susirgimo simptomų provokacijai.

Kofeinas „sujaudina“ ne tik centrinę nervų sistemą , bet ir vegetatyvinę (dirginančią vidinių organų nervus) – padidėja širdies ritmo dažnumas ir stiprėjimas, didėja skrandžio sulčių sekrecija, stiprėja prakaitavimas, didėja kūno temperatūra ir t.t.

Kofeinas nors ir stimuliuoja kraujagyslių susiaurinimo išmetimo faktorių, bet tuo pat turi šlapimo varomąją savybę, kas neleidžia arterinio spaudimo padidėjimo.

Kofeinas taip pat turi savybės galimybę „ardyti poodinį neutralų riebalą“ ir didinti riebalinių rūgščių kraujyje sudėtį. Cukraus ir riebalinių rūgščių padidėjimas kraujyje – viena iš energijos ir budrumo jausmo atsiradimo priežasčių. Būtent riebalų rūgštys patenkant į kraują sukelia šilumos atidavimo sustiprėjimą, ir kūno temperatūros padidėjimą.

Kiti faktai apie kofeiną

  • Dėka savo galimybės mobilizuoti cukrų iš glikogeninių atsargų ir riebalų rūgštį iš poodinio riebalinio sluoksnio, arbata pašalina alkio jausmą ir turi sušildantį poveikį.
  • Kavos sėklose kofeino sudėtis žymiai mažesnė, negu arbatos lapuose. Daugiau stimuliuojantis kavos poveikis paaiškinamas dideliu kavos kiekiu, kuris yra panaudojamas gėrimo paruošimui.
  • Kakavos pupelėse kofeino labai mažai. Kakava ir šokoladas, kurie gamina iš kakavos pupelių, stimuliuojančio poveikio beveik neturi, bet sudėtyje turi labai daug riebalų.
  • Labai daug kofeino yra kolos riešutuose. Išviso egzistuoja apie 125 kolos krūmų rūšių. Kolos riešutai be kofeino, taip pat sudėtyje turi ir kokaino.

Neigiamas kofeino poveikis

Po kofeiną turinčių gėrimų vartojimų pagerėja savijauta, atsiranda budrumo jausmas, aktyvuojasi raumenų procesai ir judėjimo sfera, todėl netinkamu laiku vartojamas kofeinas gali turėti neigiamos įtakos poilsiui.

Kompleksiniai tyrimai kofeino poveikio darbingumui parodė, kad po vienkartinio jo vartojimo padidėja dėmesio koncentracija ir raumenų jėga. Tačiau tuo metu padidėja deguonies poreikis, o tai jau nepalankiai veikia širdies raumenį. Širdies kraujagyslės ne visada gali aprūpinti deguonimi širdį, blogėja aukštų temperatūrų pernešimas, bet gerėja šalčio pernešimas. Tai sukeliama staigiu medžiagų apykaitos intensyvumo padidėjimu.

Kofeinas kažkiek sumažina kraujo susitraukimą, stiprina šlapimo išsiskyrimą, aktyvuoja oksidacijos procesus. Tuo metu sustiprėja glikogeno suirimas. Jo atsargos kepenyse ir raumenyse sumažėja. Platėja smegenų, skeleto raumenų, širdies ir inkstų kraujagyslės. Glikogeno suirimo sustiprėjimas sukelia kraujyje cukraus padidėjimą.

Ilgalaikis kofeino vartojimas

Nuolatinis ilgas kofeino vartojimas, blokuojantis stabdančius receptorius, kurie sukelia atsakymo reakciją, įtakoja naujų receptorių susidarymą, ir didesnis adenozino sintezės kiekį negu yra turėtų būti.

Po tokių permainų, centrinės nervų sistemos jaudinantis kofeino poveikis mažėja. Išsivysto pripratimas, kuriam jau yra reikalaujamos didesnės kofeino vartojimo dozės tam kad būtų pasiekiamas toks pat stimuliuojantis efektas. Staigus kofeino nutraukimas, kuris buvo vartojamas ilgą laiką, priveda prie to, kad adenozinas pakeičia visus receptorius. Centrinėje nervų sistemoje atsiranda stiprus stabdymas. Atsiranda abejingumas, bendra prislėgta nuotaika, mieguistumas, nervinė depresija. Chroniškas kofeino vartojimas išsekina nervų sistemą. Išsivysto mąstymo procesų sulėtėjimas, valios jėgos susilpnėjimas, atsiranda nepasitikėjimas savo jėgomis.

Per didelis kofeino kiekio vartojimas priveda prie fiziškos ir psichinės priklausomybės nuo šitos medžiagos susiformavimo. Palaipsniui išsivysto pripratimas, kuris reikalauja vis daugiau ir daugiau stipresnių gėrimo paruošimų. Kofeininių gėrimų vartojimo nutraukimas sukelia mieguistumo ir silpnumo jausmo atsiradimą, nesugebėjimą produktyviam mąstymui, kas yra kaip pasekmės stabdymo mechanizmų hiperaktyvumo centrinėje nervų sistemoje.

Kadangi gėrimai, kurių sudėtyje yra kofeino, pašalina iš organizmo vitaminą B1 (tiaminas), rekomenduojama mitybos racioną papildyti šito vitamino pakankamu kiekiu.

Per parą rekomenduojama suvartoti iki 400 miligramų kofeino (3-4 puodeliai kavos arba 10 puodelių arbatos). Per didelis kofeino kiekis skatins nerimo jausmą ir gali sukelti rimtų širdies problemų. Besilaukiančioms moterims rekomenduojama per parą neviršyti 200 miligramų kofeino normos.

Kodėl pavalgius nereikėtų gerti kavos ar kitų gėrimų turinčių kofeino?

Kofeinas turi savybių didinti skrandžio ir žarnyno sulčių išsiskyrimą, kas staigiai stiprina žarnyno peristaltiką. Maisto judėjimas skandžio žarniniame trakte greitėja. Maistas nespėja pilnai susivirškinti, išsivysto puvimo ir rūgimo procesai žarnine. Baltyminiai maisto komponentai pradeda puti, o angliavandeniniai – rūgti. Dėl šitos priežasties niekada negalima užgerti maistą su arbata arba kava.

Šiais gėrimais reikia gerti atskirai, bent valandą iki pagrindinio maisto vartojimo. Nors net ir šiuo atveju, maisto judėjimas skrandyje bus pagreitintas.

Išvada

Mėgaukitės kofeino teikiama nauda, tačiau siekiant išnaudoti visą teikiamą kofeino naudą, vartokite saikingai!


Haya Labs Caffeine (kofeinas) 100 kaps.Haya Labs Caffeine (kofeinas) 100 kaps.Haya Labs Caffeine - turi 200mg gryno kofeino energijos vienoje lengvoje, patogioje ir greitai veikiančioje kapsulėje.Sužinok daugiau!

Komentarai Kofeinas: privalumai, trūkumai, vartojimas

  1. Baba says:

    Labai įdomus straipsnis

  2. pfff says:

    px man tos klaidos nepatinka neskaityk bl asirado lietuwiu kalbos mokytojas.

  3. To pfff says:

    O vat,Tau, jos derėtų pasimokyti, ir viešai savo pasipiktinimo nekelti. Viešame tekste reikia rašyti be klaidų.

  4. Lindaugas says:

    Įdomus straipsnis, daug naujo ir nelabai patogaus sužinota. Šiaip straipsnio klaidos truputį krenta į akis. Geriau būtų, kad jų nebūtų, jeigu mūsų kalba mums ką nors dar reiškia žinoma.

  5. hm says:

    Labai idomi informacija

  6. ad says:

    Kaip isvalyti kofeina is organizmo?

    • no pain no gain says:

      tiesiog jo nevartojus :D

  7. Domantas says:

    Jau geriau skaityti kad ir su klaidom bet suzinoti daug ko nei kad neskaityti. Geras tekstas , idomus , liux :)

  8. Andrius says:

    Jeigu siekiu masės augimo, ar vertėtų atsisakyti kofeino?

Parašykite komentarą