UltraVit One Daily 50+ 60 tab.

Mityba ar treniruotės. Kas svarbiau? (Tom Venuto)

Legendinis kultūrizmo treneris Vincas Gironda buvo garsus savo posakiu : „kultūrizmas 80% mityba“. Ar tai iš tikrųjų tiesa ar tiesiog dar vienas kultūrizmo ir fitneso mitas paskleistas ir įsitvirtinęs tarp atletų?

Taigi, kas iš tikrųjų svarbiau, mityba ar treniruotės? Pirmiausia noriu pabrėžti, kad negalima atskirti mitybos ir treniruočių. Jie veikia kartu, nepaisant koks tavo tikslas – priaugti raumenų, numesti svorio, palaikyti figūrą ir t.t. Tu nepasieksi optimalių rezultatų ar net iš vis jų nepasieksi neatkreipdamas dėmesio į abu šiuos faktorius. Aš skirstau raumenų auginimą arba svorio metimą į tris dalis: svorių treniruotės, kardio treniruotės ir mityba. Kiekviena dalis kaip trikojos kėdės koja… Patrauk bet kurią vieną kėdės koją ir kėdė nugrius… Realybėje neįmanoma nustatyti procentais, kuris faktorius svarbesnis.

Ir mityba ir treniruotės yra svarbu, bet tam tikruose atleto progreso stadijose, mano nuomone, daugiau dėmesio skiriant vienam faktoriui, negu kitam galima pasiekti geresnių nei įprasta rezultatų.

Jeigu esi pradedantysis ir neturi žinių apie mitybą, tai susitvarkyti mitybą yra žymiai svarbiau negu treniruotes. Ir tai turėtų tapti pagrindiniu tavo tikslu. Tai sakau, nes pagerinus skurdžią mitybą galima žymiai pagreitinti raumenų augimo arba svorio metimo progresą.

Pavyzdžiui jeigu praleisdavai valgymus ir per dieną pavalgydavai tik porą kartų, tai padažninus tavo mitybą iki 5-6 mažesnių valgymų per dieną greitai pasikeistų tavo išvaizdą. Jeigu vartoji perdirbtus riebalus, pakeisk tai gerais riebalais, kaip omega 3 randamais žuvyse, rafinuotą cukrų į vaisius, daržoves, nesmulkintus grūdus. Tai tavo išvaizdoje padarys akivaizdų pokytį. Jei tavo mityboje trūksta baltymų, tiesiog prie kiekvieno valgymo pridėk visiškai baltyminio maisto, kaip vištos krūtinėlės, žuvis ar kiaušinio baltymai. Nesvarbu kaip sunkiai treniruojiesi, kokią metodiką naudoji, visa tai bergždžia, jeigu neaprūpini savęs pakankamu kiekiu maisto medžiagų.

Pradedantiesiems (arba pažengusiems atletams kurių mityba vis dar skurdi) šie pasikeitimai mityboje žymiai labiau įtakoja rezultatus, negu pokyčiai treniruotėse. Raumeninės ir nervinės treniruočių sistemos pradedantiesiems yra neįprastas dalykas, netreniruotas kūnas lengvai patyria šoką, todėl bet kokia treniruočių programa pradedantiesiems sukelia raumenų ir jėgos augimą.

Beveik visada galima rasti būdų pagerinti savo mitybą į vis aukštesnį lygį, bet kai įvaldai visus mitybos pagrindus, tolimesni mitybos patobulinimai nesudarys tokio didelio poveikio, kaip pagrindinai svariausi pasikeitimai. Valgysi daugiau nei 6 kartus per dieną, gausi minimalų pagerėjimą. Valgysi daugiau proteino… nors ir be galo daug – vis tiek nepadės. Vartosi dar mažiau riebalų – prieisi prie visiško jų nevartojimo, o efekto nebus – tai greičiausiai tik pakenks. Jeigu valgai įvairų maistą, vartoji multivitaminus/mineralus, tai papildai tikriausiai tau nebepadės. Jeigu vartoji pakankamai angliavandenių ir baltymų, valgai kas 3 valandas, tai tau nebelieka daryti nieko kito, kaip laikytis tokios mitybos diena iš dienos.

Pažengusiam atletui, kuris jau susitvarkęs savo mitybą, pokyčiai treniruotėse tampa daug svarbesni, palyginus su pradedančiuoju. Treniruotės turi tapti paremtos mokslu.

Išskyrus pokyčius kurie būna padaromi per masės auginimo ir priešvaržybinį periodus, tavo mityba neturi ir negali keistis. Ji turi išlikti pakankamai pastovi. Tačiau galima tęsti treniruočių intensyvumo didinimą ir gerinti savo treniruočių veiksmingumą beveik be jokių limitų. Kuo labiau esi patyręs, tuo labiau turi pasireikšti įvairovė ir judėjimas tavo treniruotėse, negalima ilgam sustoti ties viena treniruočių programa, nes gerai ištreniruotas kūnas, labai greitai pripranta prie krūvių. Pasak jėgos trikovininką Dave Tate pažengę sportininkai gali priprasti prie treniruočių rutinos per 1-2 savaites. Todėl elitiniai sunkiaatlečiai nuolat kaitalioja pratimus ir naudoja net maždaug apie 300 skirtingų treniruočių variantų. Sunkiaatlečių treneris Ian King sako, kad netgi jei esi pradedantysis prie treniruočių programos pripranti per 3-4 savaites. Treneris Charles Poliquin sako, kad priprantama per 5-6 treniruotes.

Taigi atsakymas į klausymą straipsnio pradžioje. Mitybą yra kritiškai būtina pabrėžti labiau pradedantiesiems (arba tiems kurių dietoje vis dar netvarka), o treniruočių akcentavimas labiau svarbus pažengusiems atletams…

Nesakau, kad mityba nebebūna svarbi, mintis yra tame, kad tolimesni mitybos tobulinimai tikrai neduos tokio staigaus efekto, koks yra pajaučiamas įsisavinus ir naudojant mitybos pagrindus.

Kai susitvarkai mitybą, belieka tiesiog nuosekliai jos laikytis ir progresyviai didinti treniruočių veiksmingumą ir intensyvumą, taip pat įvaldyti meną, planuoti treniruočių įvairumą, kuris yra vadinamas periodizacija.


HSN Evocasein 2.0 (micelinis kazeinas + fermentai) + DigeZyme® 2kgHSN Evocasein 2.0 (micelinis kazeinas + fermentai) + DigeZyme® 2kg100% micelinis kazeinas (pakuotė 2kg). Iš žole šeriamų karvių. Kreminės tekstūros. Su Digezyme™. Tinka vegetarams.Sužinok daugiau!

Parašykite komentarą